bielsko.info - świeże spojrzenie na miasto

Wybory samorządowe 2018

Łukasz Giertler

KW Śląskiej Partii Regionalnej
Łukasz Giertler

Kandydat do sejmiku województwa śląskiego

Lista nr 15
Pozycja nr 9
Jestem młodym i energicznym aktywistą oraz społecznikiem. Jestem współautorem wydanego w tym roku przewodnika etnograficznego po naszym regionie "Na szlakach tradycji". Laureat ogólnopolskiego konkursu literackiego "Lipa 2010" oraz zwycięzca Konkursu Wiedzy o Bielsku-Białej. Jestem przewodnikiem po Starym Cmentarzu ewangelickim w Bielsku. Pomagałem przy wielu różnych akcjach społecznych, miałem przyjemność współorganizowania takich wydarzeń jak Noc muzeów. Od wielu lat przyglądam się lokalnej scenie politycznej. Swoje doświadczenie opieram o wiedzę zdobytą w kraju oraz za granicą. Chcąc być uczciwym nie zamierzam obiecywać działań, które zostały już podjęte i są w trakcie realizacji, nie deklaruję też, że będę działał na wszystkich płaszczyznach, gdyż wolę się skupić na konkretnych działaniach w dziedzinach, o których mam pojęcie. Z tego powodu pragnę skupić się na trzech pomysłach na rozwój regionu, które konsekwentnie będę realizował poza programem partyjnym:

1. Edukacja- chciałbym poprawić edukację regionalną w naszych szkołach. Pozwoli to kształcić w młodych ludziach postawę obywatelską oraz przywiązanie do regionu. Młodzi muszą czuć, że mają wpływ na otoczenie, a my musimy zadbać o ich kwalifikacje, aby były jak najlepsze. Pragnę zatem położyć także nacisk na naukę drugiego języka obcego, który przygotuje lepiej młodzież do wkroczenia na rynek pracy. Dla przykładu w woj. opolskim 32 tys. dzieci uczy się dodatkowo języka niemieckiego. Ponadto chcę położyć nacisk na szkolnictwo zawodowe, które już dawno powinno ulec znaczącej poprawie.

2. Współpraca- chcę utworzyć sieć partnerską miast śląskich o podobnych problemach i potrzebach. Realny projekt współpracy powinien się opierać o obopólne korzyści. Zbliżone problemy bliskich sobie ośrodków miejskich pozwolą wypracować wspólnie strategię na ich rozwiązanie. Wszelkie działania są także bliższe mieszkańcom i bardziej efektywne, gdy współpracujące gminy nie są odległe od siebie o tysiące kilometrów, a wzajemne kontakty nie są przez to ograniczone do minimum.

3. Silny region- subregion południowy, w skład którego wchodzi Bielsko-Biała, Cieszyn, Żywiec i inne gminy zdają się funkcjonować przy województwie śląskim, a nie w jego ramach. Pragnę stworzyć silny subregion z dobrze rozwiniętym sektorem transportu i równie dobrej jakości drogami.Ponieważ znajdujemy się na pograniczu dwóch województw pragnę rozpocząć współpracę międzywojewódzką, dzięki której rozwój dotyczyć będzie niemal całego dawnego województwa bielskiego. W ten sposób można poprawić chociażby transport między gminami w województwie śląskim a małopolskim, co polepszy pracownikom dojazd do zakładów, natomiast uczniom do szkół. Obopólna korzyść objęłaby także placówki kulturalne, które znajdując się po jednej lub drugiej stronie granicy województw mają utrudnione funkcjonowanie, choć ich potencjał pozwala na więcej. Granice administracyjne nie powinny mieć wpływu na silny region!

Zachęcam wszystkich do głosowania na mnie. Jest to realny głos regionu w sejmiku. Reprezentuję partię wolną od warszawskich interesów ugrupowań centralnych i jako regionalista jestem zależny jedynie od potrzeb mieszkańców. Pozostałe postanowienia, które dotyczą całego województwa, a zatem także naszych terenów znajdą Państwo pod linkiem:

partiaslaska.pl/nojlepszo-bo-nasza/#program

Pozdrawiam,
Łukasz Giertler - Rzetelnie! Regionalnie! Rodzinnie!